The schedule is subject to change.

Thursday, March 10

Times

Event

Presenters & Emcees
7:00-9:00pm

Scary Stories Concert

Kim Lehman,  Eldrena Douma, Tim Tingle, Sue Kuentz, David Brock, Decee Cornish, MaryAnn Blue, and Colin Urwin

Emcee: Jacqui Rash

Friday, March 11

Times

Event

Presenters & Emcees

9:00–9:05am

Land Acknowledgement

Tim Tingle

9:05–10:30am

Featured and Special Tellers Concert: Learning Day

Anne Rutherford, Decee Cornish, Donna Ingham, Eldrena Douma, Carolina Quiroga, Toni Simmons and Tim Tingle

Emcee: Jaye McLaughlin 

11:00am–12:30pm

Iconic Texas: Alamo Stories

Elizabeth Ellis, Dale Schultz, Decee Cornish, and Donna Ingham

Emcee: Fred Peters

12:30–1:30pm

Lunch & Story Swap or Conversation Time

1:30–3:00pm

Elders Speak: Stories from Tejas Storytelling Association's Long Time Members

Traphene Hickman, Reba Ott, Jennifer Curtis, Dalton Gregory, Leslie Buie and Pam Pipkin

Emcee: Mel Davenport

3:30–5:00pm

Story Slam! The Plan Truth - 5 Minute Stories

Mayra Diaz, Gloria Kunnapilly,  Kanute Rarey, Jacynda Williams, Nancy Matthews, Rosie Best-Cutrer, Kathy Witten, Viola Blocker, Rebecca Hom, and Maria Gillen

Emcee: Micheal Guinn 

5:30–6:30pm

TSA Annual Membership Meeting

David Clauch and the Board

7:30–7:45pm

Pre-Concert Music

David Goodroe

8:00–10:00pm

Featured and Special Tellers Concert

Anne Rutherford, Eldrena Douma, Toni Simmons and Tim Tingle

Emcee: MaryAnn Blue

Saturday, March 12

Times

Event

Presenters & Emcees

9:00–10:30 a.m.

Greet the Day with a Poem

Beth Ayers, Ann Marie Newman, Daniel Jones, Anne McCrady, Tim Tingle, Charles Williams, and Deb Ann Allison
Emcee:

11:00am–12:30pm

Meet Clementine Ryder: Tall Tales of Wild West Adventure

Anne Rutherford as Clementine Ryder

Emcee: Sandra McGee

12:30–1:30pm

Luncheon Chat
Sign up right before noon to share a story.

Marian Fleishmann will lead the swap and discussion.

2:00-3:15pm

Youth Storytelling Concert

Zula B. Wylie Youth Tellers, "Tell Me A Story" Youth Club/Heart of Texas Storytelling Guild

Emcee: Sue Kuentz

3:45–5:45pm

Texas Liars Contest

Margaret Clauder, Kevin Cogan, Rebecca Hom, Dean Keith, Bernadette Nason, Kanute Rarey, Lorene Stilwell, Colin Urwin, and Joe Yoder

Emcee: Donna Ingham

6:15–6:45pm

Pre-Concert Music

Sleepy Creek

6:45–8:45pm

Featured and Special Tellers Concert

Andy Hedges, Decee Cornish, Donna Ingham, and Carolina Quiroga

Emcee: Jiaan Powers

9:15–10:45pm

Cowboy Poetry

Charles Williams, Larry Thompson, Bob Upchurch, John Pelham and Andy Hedges

Emcee: Waynetta Ausmus

Sunday, March 13

Times

Event

Presenters & Emcees

9:00–10:30am

Workshop
Songs of the Cowboys: The Roots and Origins of Old-Time Cowboy Music

Andy Hedges

Facilitator: Rick Davis

11:00am–12:30pm

Sacred Tales Concert

Jyoti Subramanian, Brooke Pillifant, Steve McCluer, Fran Stallings, Andy Hedges

Emcee: Peggy Helmick-Richardson

12:30–1:30pm

Lunch Conversations

2:00–3:30 p.m.

Workshop: Rock Your Storytelling

Anne Rutherford

Facilitator: Dru Woods

4:00–4:30pm

Tejas Storytelling Association Awards

5:00–6:30pm

Featured and Special Tellers Concert

Anne Rutherford, Andy Hedges, Decee Cornish, Donna Ingham, Eldrena Douma, Carolina Quiroga, Toni Simmons and Tim Tingle

Emcee: Hank Roubiek