Festival Pages Home Schedule Locations and Lodging Tickets Featured Storytellers Concerts Workshops Master Class Liars Contest Story Slam & Poetry Slam Talespinner Dinner, Silent Auction, Story Store Youth Events Festival Sponsors Festival Team Back to TSA Home Page

Festival Schedule

The schedule is subject to change.

Thursday, March 7

Times

Central US Time

Event

Presenters & Emcees
7:00-9:00pm

Haunting Reflections

(free admission)

Tellers: Xavier Garza, Lorene Stilwell, Judi Tarowsky, Chester Weems, Elizabeth Ellis, Faye Hanson, and Deb Ann Allison
Emcee: Sue Kuentz

Friday, March 8

Times

Central US Time

Event

Presenters & Emcees

9:00–10:30am

Good Morning Denton Concert

Tellers: Joel Ying, Hayley Turner, Leslie Buie, Michael Guinn, Steve McCluer, Mel Davenport, and Sandra Aguirre-Magana
Emcee: Sally Goodroe

9:00–10:30am

Workshop – What's a Memory: Storytelling for Elders

Presenter: Kathleen Santopietro

Facilitator: Rich White

9:00-10:30am

Workshop – Jumping Into Improv Storytelling

Presenter:  Jennifer Ferris

Facilitator: Elizabeth Beamon

10:30–11:30am

Family Tales with Sue Kuentz: Stories from Around the World

(free admission at the Emily Fowler Library)

10:45am–12:15pm

Featured Tellers Concert

Tellers: Nestor Gomez, Donald Davis, Fran Stallings, Kathy Culmer
Emcee: Elizabeth Ellis

12:30–1:30pm

Tejas Storytelling Annual Membership Meeting with Rick Davis and Boar

12:30–1:45pm

Lunch / Story Swap

Facilitator: Alice Nathan

2:00-3:30pm

Workshop – Tell Your Winning Story

Presenter: Nestor Gomez

Faciliator: Mark Babino

2:00-3:30pm

Workshop – From Your Lips to God’s Ears: A Biblical Storytelling Workshop

Presenter: Kathy Culmer

Facilitator: Pam Pipkin

3:30–4:00pm

Ice Cream Social – Tejas Storytelling Guild Meeting

4:00–5:00pm

Rising Stars - Guild Representatives

Tellers: Nathan Holiner – San Antonio Storytelling Association 
Neal Hughs – Mesquite Tellers
Barbara Bridgewater – Heart of Texas Tellers
Nicki Cohen – L’il D Guild in Denton
Emcee: David Claunch

5:00-7:00pm

Dinner in Denton
(on your own)

7:00–7:30pm

Pre-Concert Music

Sleepy Creek

7:30–9:15pm

Featured Tellers Concert

Tellers: Fran Stallings, Kathy Culmer, Donald Davis, Nestor Gomez
Emcee: Loren Niemi

Saturday, March 9

Times

Central US Time

Event

Presenters & Emcees

9:00–10:30am

Youth Storytelling Concert with Fran Stallings and Donald Davis

Tellers: to be announced

Emcee: Toni Simmons

9:00–10:30am

Workshop – The Art of the Long-Form Historical Narrative

Presenter: Judi Tarowsky


Facilitator: Tony Hardman

9:00–10:30am

Workshop – Creating a Strong Stage Presence

Presenter: Cora Newcomb

Facilitator: Barbara Bridgewater

9:45-11:00am

Poetry Slam!

(free admission in the Denton Woman's Club Building)

Tellers: to be announced

Emcee: Michael Guinn

10:45am–12:15pm

Featured Tellers Concert

Tellers: Kathy Culmer, Nestor Gomez, Donald Davis, Fran Stallings
Emcee: Donna Ingham

11:00am–12:30pm

Workshop – Anyone Can Be a Ventriloquist

(free admission in the Emily Fowler Library. Recommended ages 8 and up.)

Presenter: Nancy Burks Worcester

Facilitator: Mary Ann Blue

12:30-1:45pm

Story Slam!

Theme: The Story of Me

(free admission in the Denton Woman's Club Building)

Tellers: to be announced

Emcee: Michael Guinn

12:30–1:30pm

Lunch / Story Swap

Facilitator: Marian Fleischmann

12:30–1:30pm

Lunch / Story Exchange with Kids and Parents

(free admission in the Emily Fowler Public Library)

Facilitator:

2:00-3:30pm

Workshop – Just Enough to Sign a Story

Presenter: Nancy Simpson

Facilitator: Nancy Self

2:00–3:30pm

Workshop – Stealth Eco-Telling:

Putting your repertory where your heart is

Presenter: Fran Stallings

Facilitator: Donna Courtney

2:00pm

Introduce Slam Winners before the Liars Contest

2:00-3:30pm

Liars Contest

Tellers: Cora Newcomb, Nelda Toñe, Gary Whitaker, Kevin Cogan, Rich White, and Steve McCluer
Emcee: Bernadette Nason

3:30–4:30pm

Totem Pole Story Swap

(on the patio)

Emcee: Fred Peters

3:45–5:00pm

Fringe

(in the Denton Woman's Club Building)

Tellers: Dean Keith, Decee Cornish, Megan Hicks, and Gary Whitaker
Emcee: David Thompson

5:00–5:30pm

Happy Hour

5:30–7:30pm

Talespinner Dinner

(reserve tickets in advance)

7:30 pm

TSA Awards Ceremony

Emcee: Hank Roubicek

7:50–9:30pm

Featured Tellers Concert

American Sign Language Interpreted

Tellers: Donald Davis, Nestor Gomez, Fran Stallings, Kathy Culmer
Emcee: Rick Davis

Sunday, March 10

Times

Central US Time

Event

Presenters & Emcees

8:30–11:00am

Master Class – Exploring the Attic of Forgotten Memories

Presenter: Donald Davis

Facilitator: Dalton Gregory

9:00–9:30am

Morning Music

David Goodroe and Mel Davenport

9:30–11:00am

Sacred Stories
(free admission)

Tellers: Jyoti Subramanian, Brooks Myers, Shayne Larango, Kim Lehman, and Nestor Gomez 
Emcee: Peggy Helmick-Richardson

11:15am–12:15pm

Featured Tellers Concert

Tellers: Nestor Gomez, Fran Stallings, Kathy Culmer, Donald Davis
Emcee: Tim Couch